wtorek, 22 października 2013

World Press Photo ponownie w Krakowie

Coroczną wystawę zdjęć jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie – World Press Photo od 9 października można zobaczyć w Galerii Bunkier Sztuki.

W gronie tegorocznych laureatów znalazły się dwie polki. Laureaci konkursu wyłaniani są w dziesięciu kategoriach takich jak: zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka, przyroda.


W 56. edycji zwycięzcą Press Photo of the Year został szwedzki fotograf Paul Hansen, pracujący dla dziennika Dagens Nyheter. Zwycięskie zdjęcie przedstawia mężczyzn niosących na rękach rodzeństwo – dwulatka i rok starszego brata, którzy zostali zabici podczas izraelskiego ataku rakietowego w mieście Gaza. Podczas ataku zginął również ich ojciec, a matka trafiła do szpitala.

Trzecie miejsca w dwóch kategoriach "Staged Portraits Singles” i "People - Observed Portraits Singles" zdobyły polki - Anna Bedyńska i Ilona Szwarc. „Zuzia” autorstwa Bedyńskiej, to fotografia z serii „White Power” przedstawiająca ludzi dotkniętych albinizmem – chorobą zwaną też bielactwem, czyli całkowitym lub częściowym brakiem pigmentu w skórze, włosach, tęczówce oka, przekładającą się na nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe. „Kayla” Ilony Szwarc to zdjęcie pochodzące z serii „American Girl”. Pokazuje dziewczynę stojącą pod portretem przodków, trzymając w rękach lalkę. Wedle założenia lalki „American Girl” robione są na podobieństwo ich właścicielek.

 World Press Photo to wystawa ze zdjęciami szczególnymi. To przede wszystkim pokazanie brutalnego obrazu współczesnego świata bez złudzeń i kolorowych filtrów. Jak można się przekonać, to również repertuar osobowości i historii zwykłych ludzi, które skłaniają widza do refleksji. Zachęcamy do obejrzenia całej wystawy, którą można zobaczyć w Bunkrze Sztuki jeszcze do końca miesiąca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...